Co to jest Paintball - PAINTBALL PŁOCK

Idź do spisu treści

Menu główne

Co to jest Paintball


.

 
 
 
 

CO TO JEST PAINTBALL?
   Nowoczesny paintball to rodzaj niezwykłej gry zespołowej. Gra polega na prowadzeniu walki przy użyciu markerów. Marker jest to urządzenie które za pomocą sprężonego gazu miota kulkami wypełnionymi kolorową farbą. Farba pochodząca z rozbitej kulki oznacza trafionego przeciwnika.

 
 
 

TAK TO SIĘ ZACZEŁO...
 Historia gry w paintball rozpoczyna się w latach 80-tych XX wieku w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych. Trzej Amerykanie: Charles Gaines, Hayes Noel i Gurnsey wpadli na pomysł, aby wykorzystać do zabawy pistolety do znakowania bydła. Początkowo mankamentem dyscypliny był fakt, że używano farby niezmywalnej. Niedługo jednak zastosowano farby zmywalne i ekologicznie bezpieczne. Od tamtego czasu paintball stał się bardzo popularny na całym świecie - ujednolicono standardy i wprowadzono zasady bezpieczeństwa. Powstał przemysł produkujący sprzęt i akcesoria. Corocznie organizowanych jest wiele zawodów i turniejów, a liczba grających w paintball stale rośnie. Zaowocowało to niebywałym wzrostem popularności paintballu. Do Polski paintball trafił na początku lat 90-tych zeszłego wieku.
Paintball jest sportem uprawianym przez ludzi dowolnej profesji i stylu życia. Jest sportem, w którym kobiety i mężczyźni rywalizują na równi, a wiek nie odgrywa żadnej roli. Inteligencja, szybkość myślenia, zdecydowanie i determinacja, a nie siła, prędkość, czy zwinność są kluczowymi czynnikami sukcesu.
[www.paintball.info.pl]

Paintball jest urzeczywistnieniem naszych młodzieńczych marzeń zabawy w wojnę przy czym nie ciskamy tylko słowami "trafiłem cię!!!", "dostałeś!!!" lecz także żelatynowymi kulkami nie pozostawiającymi wątpliwości kto dostał, a kto nie. Generalnie jest to gra, sport, zabawa o różnych celach i zasadach lecz z jedną wspólną cechą - wykorzystują kulki z farbą miotane przez broń pneumatyczną na CO2 lub sprężone powietrze, zwaną markerami.

Choć istnieje wiele rodzajów gier, najbardziej rozpowszechnioną formą zabawy jest zdobywanie flagi przeciwnika. Gracze dzielą się na dwie drużyny. Każda z nich umieszcza flagę w wybranym przez siebie miejscu zwanym bazą. Celem gry jest zdobycie flagi przeciwnika i doniesienie jej do swojej bazy.

Wszystkie gry mogą być rozgrywane zarówno w lesie jak i na specjalnie przygotowanych polach czy budynkach. Gra rozgrywana na polu z ustawionymi przeszkodami nazywa się Speedball. Jest to sportowa odmiana paintballu zaprojektowana tak aby mogła być oglądana przez widzów. W speedballu biorą udział dwie drużyny po 5,7 lub 10 osób. Gra rozgrywana jest na obszarze zazwyczaj 50x25m. Zadaniem każdej z drużyn jest, podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej gier, zdobycie flagi przeciwnika i dostarczenie jej do swojej bazy. Zasady gry, jak i punktacja (za trafienie, podjęcie flagi, itd.) jest opisana w odpowiednich przepisach . Istnieje także leśna odmiana speedballu w zalesionym terenie z naturalnymi jak i sztucznymi przeszkodami.


statystyka
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego